W 2006 roku do ustawy o transporcie drogowym zostały wprowadzone zmiany, które nałożyły obowiązkowe kształcenie na kierowców zawodowych przewożących osoby lub rzeczy. Obowiązek ten dotyczy kierowców kategorii C1, C1 + E, C, C + E oraz D1, D1 + E, D, D + E. Jeżeli więc uprawnienia prawo jazdy na autobus zostało zdane po 10 września 2008 r., chcąc wykonywać zawód, kierowca zobowiązany jest do odbycia kursu kwalifikacji wstępnej (szkolenia okresowego). Osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy kat. D przed 2008 rokiem są zwolnione z obowiązku odbycia szkolenia kwalifikacji wstępnej.
Zakres szkolenia
Szkolenie zaawansowane w racjonalnej jeździe z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa,
Stosowanie przepisów,
Bezpieczeństwo, obsługa i logistyka w aspekcie zdrowia, ruchu drogowego i środowiska,
Zajęcia praktyczne w ruchu drogowym,
Zajęcia praktyczne jazdy w warunkach specjalnych na płycie poślizgowej (ODTJ).
Szkolenie w ramach e-learningu proponowane przez DOBRA SZKOŁA LOK RUDA ŚLĄSKA wykorzystuje nowoczesne techniki nauczania, umożliwiając osobie szkolonej korzystanie z materiałów audiowizualnych, ale też bezpośredni kontakt z instruktorem prowadzącym szkolenie. Oferowany kurs jest podzielony na bloki tematyczne, z których każdy kończy się testami kontrolującymi stopień przyswojenia materiału przez kursanta.
Po zakończeniu każdego modułu szkoleniowego kursant przechodzi test weryfikacyjny (egzamin), który umożliwia ocenę poziomu przyswojonej wiedzy. Tylko pozytywne jego zakończenie umożliwia przejście do kolejnego modułu szkoleniowego. Po zakończeniu całości szkolenia kursant powinien dysponować wiedzą umożliwiającą mu prawidłowe wykonywanie zawodu kierowcy.
Wymagania - kwalifikacja wstępna kat. C, D
Kursant musi przebywać co najmniej 185 dni w roku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na więzi osobiste lub zawodowe albo studiować od co najmniej sześciu miesięcy (wymagane jest zaświadczenie potwierdzające ten fakt) lub;
Musi mieć zamiar wykonywać przewozy na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym nie jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
Kursant nie może mieć przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
Kursant musi posiadać PKZ z Urzędu Miasta (Wydział Komunikacji);
Kursant musi posiadać prawo jazdy dowolnej kategorii.
Potwierdzenie kwalifikacji wstępnej kat. C i D
Po ukończonym kursie kwalifikacji wstępnej w Ośrodku, należy udać się do ośrodka egzaminowania WORD, w celu zapisania się na egzamin państwowy. Po zdanym egzaminie generowane jest świadectwo kwalifikacji, wówczas należy zgłosić się do UM, w celu uzyskania wpisu w prawie jazdy.